{%SOLMENU%}

MR ve tomografi arasındaki fark nedir? MR ile tomografi farkı

MR ve tomografi arasındaki fark nedir? MR ile tomografi farkı
  • MR
  • TOMOGRAFİ
  • MR ÇEKİMİ
  • TOMOGRAFİ ÇEKİMİ

MR ve tomografi arasındaki fark nedir? MR ile tomografi farkı

Sağlık konusunda en önemli görüntüleme sistemleri içerisinde MR ile beraber tomografi yer almaktadır. Bu iki sistem arasındaki fark ise merak edilen konular arasında bulunuyor. Peki MR ve tomografi arasındaki fark nedir? MR ile tomografi farkı hakkında detayları derledik.


Belli başlı farkları ile beraber MR ile tomografi değişkenlik göstermektedir. Özellikle hem görevleri hem de görüntüleme sistemleri kapsamında önemli farklılıklar olduğunu ifade etmek mümkün.


 MR ve Tomografi Arasındaki Fark Nedir?


 MR ve tomografi arasında birçok değişik fark bulunmaktadır. Örneğin MR görüntüleme sistemi için manyetik alan kullanırken, tomografi ise radyasyon kullanır. MR daha çok yumuşak dokuları görüntüleme sistemi açısından değerlendirilir. Tomografi ise daha çok üç boyutlu görüntü almak amaçlı öne çıkan bir sistem olarak ifade edilir. Bu şekilde ortaya çıkan önemli farkları ile beraber sağlık konusunda yoğun olarak kullanılmaktadır. Tabii Sonuçta ortak olarak her iki sistemde görüntüleme sağlayan önemli cihazlar içerisinde gelir.


 MR ile Tomografi Farkı


 Yaşanabilecek olası pek çok sağlık sorunu karşısında vücut üzerindeki sorunları ortaya çıkarabilmek için cihazlar önemli bir yere sahiptir. Bu cihazlar içerisinde MR ile beraber tomografi öne çıkar. Fakat MR yumuşak dokuları tespit ederken, tomografi ise üç boyutlu görüntü almak için kullanılır. Aynı zamanda tomografi sistemi radyasyon üzerinden görüntüleme sağlarken, MR ise manyetik alan sistemli değerlendirir. Aradaki bu fark MR ile tomografiyi birbirinden ayırır.