{%SOLMENU%}

MR Artrografi Nedir? MR Artrografi Nasıl Yapılır? MR Artrografi İle MR İşlemi Arasındaki Fark Nedir? MR artrografi Ağrılı Bir işlem Midir?

MR Artrografi Nedir? MR Artrografi Nasıl Yapılır? MR Artrografi İle MR İşlemi Arasındaki Fark Nedir?  MR artrografi Ağrılı Bir işlem Midir?

MR Artrografi Nedir? MR Artrografi Nasıl Yapılır? MR Artrografi İle MR İşlemi Arasındaki Fark Nedir? MR artrografi Ağrılı Bir işlem Midir?

MR Artrografi Nedir?

MR artrografi işlemi, eklem içi yapıların ayrıntılı görüntülenmesini sağlayan bir tanı yöntemidir. Böylelikle normal MR incelemede görülmesi zor olan yapıların görüntülenmesi sağlanır. Omuz, dirsek, kalça, diz ekleminde ve el ve ayak bileğinde eklem hareketini sağlayan tendon, bağ, menisküs ve labral yapıların ve eklem içi serbest cisimlerin, görüntülenmesinde MR artrografi etkin bir radyolojik tetkiktir.

MR Artrografi Nasıl Yapılır?

  • Uygun alan temizliği ve lokal anesteziyi takiben cilt, cilt altı dokular uyuşturulduktan sonra
  • Eklem içine kontrast madde, lokal anestezik madde ve serum fizyolojik karışımı ince bir iğne ile, BT rehberliğinde verilerek eklem kapsülünde şişkinleşme sağlanır.
  • Kısa bir bekleme süresinden sonra MR incelemesi yapılır.
  • MR Artrografi işlemi sırasında verilen kontrast çözeltisi, eklem içi yapılardaki yırtıkların belirlenmesini, yırtıkların içini doldurarak ve/veya yırtıklardan eklem dışına sızarak kolaylaştırmaktadır.

MR Artrografi İle MR İşlemi Arasındaki Fark Nedir?

Ekleme yönelik rutin MR çekimlerinden farklı olarak MR artrografi incelemesinde eklem içerisine MR görüntülerinde parlayan kontrast madde verildiğinden; eklem hareketini sağlayan özellikle menisküs ve labral yapılarda yırtık olup olmadığının değerlendirilmesi daha optimal olarak sağlanmaktadır. 

MR artrografi Ağrılı Bir işlem Midir?

MR artrografi işlemi için BT rehberliğinde ekleme içine girmeden önce cilt, cilt altı dokuları uyuşturmak için ince bir iğne ile lokal anestezi uygulanır. Eklem içerisine verilen; kontrast madde,serum fizyolojik karışımına lokal anestezik madde de eklenerek ağrı minimuma indirilmeye çalışılır. Ancak eklem kapsülünde oluşan şişkinliğe bağlı kapsül gerilmesi hissi yaşanabilir.