{%SOLMENU%}

Sefalometrik Röntgen (Dijital Panoramik Röntgen) Nedir? Sefalometrik Röntgen (Dijital Panoramik Röntgen) Ne İçin Kullanılır? Panoramik Röntgenin (Dijital Panoramik Röntgenin) Avantajları Nelerdir?

Sefalometrik Röntgen (Dijital Panoramik Röntgen) Nedir?  Sefalometrik Röntgen (Dijital Panoramik Röntgen) Ne İçin Kullanılır?   Panoramik Röntgenin (Dijital Panoramik Röntgenin) Avantajları Nelerdir?

Sefalometrik Röntgen (Dijital Panoramik Röntgen) Nedir? Sefalometrik Röntgen (Dijital Panoramik Röntgen) Ne İçin Kullanılır? Panoramik Röntgenin (Dijital Panoramik Röntgenin) Avantajları Nelerdir?

Sefalometrik Röntgen (dijital panoramik röntgen) Nedir?

Diş hekimliği tanı ve tedavi prosedürleri arasında dijital görüntüleme yöntemleri önemli yer tutar. Görüntüleme tekniklerinden bir tanesi de sefalometrik röntgendir. En önemli avantajlarından bir tanesi diğer görüntüleme tekniklerine kıyasla daha az radyasyon kullanarak daha kısa sürede görüntü elde edilebilmesidir. “Sefalometrik röntgen nedir, ne için kullanılır?”, “Avantajları nelerdir?” Bunlar gibi soruların cevapları ve sefalometrik röntgen hakkında diğer merak edilenler yazının devamında ele alınmıştır.


Sefalometrik Röntgen (Dijital Panoramik Röntgen) Ne İçin Kullanılır?

Sefalometrik röntgen günümüzde diş hekimleri tarafından sıklıkla kullanılan bir dijital görüntüleme tekniğidir. Sefalometrik röntgen tekniği ile kafa kemikleri ve yumuşak dokular aynı filmde ön, arka ve yan pozisyonda görüntülenebilir. Böylece diş hekimi yüzün ön, arka ve yan tarafını kolaylıkla inceleyebilir. 

Sefalometrik röntgenler diş hekiminin çenenin yapısını, yüz yapısını, dişlerin pozisyonunu ayrıntılı bir biçimde değerlendirmesine olanak sağlar. Elde edilen görüntüler doğrultusunda diş hekimleri hastaya uygun bir tedavi planı hazırlayabilir. Sefalometrik analiz ile alt çene veya üst çenedeki kemiklerin konumu ve bozuklukları tespit edilebilir. Özellikle çocukluk çağında görülen ortodontik bozuklukların erken dönemde fark edilmesinde sefalometrik analiz önemli yer tutar.

Sefalometrik röntgenlerin frontal ve lateral sefalometrik röntgen olmak üzere iki farklı çeşidi vardır. Frontal sefalometrik röntgen kafa kemiklerinin önden ve arkadan görüntüsünü elde etmek için kullanılır. Yan kafa filmi olarak da bilinen lateral sefalometrik röntgen ise yüzün yan profil görüntüsünü çekmek için kullanılan bir röntgen tekniğidir. Lateral görüntüleme tekniği sefalometrik analiz yapılabilmesi, alt ve üst çenenin kafatasının alt tarafına göre konumunun belirlenebilmesi için önemlidir.

Sefalometrik röntgenler özellikle çocukluk çağında görülen ortodontilk problemlerin teşhis ve tedavisinde önemli yer tutar. Uzman ortodontist veya çene cerrahı hastaya uygun ortodontik apareye karar verebilir. Bununla birlikte implant tedavisinde de sefalometrik röntgen tekniğinden faydalanılabilir. Sefalometrik röntgenler ayrıca diş çürüğü, diş eti hastalıkları, dişlerin sürme durumu, kistler ve tümörler gibi birçok ağız, diş ve çene hastalığının teşhisi için de kullanılabilir.


Panoramik Röntgenin (Dijital Panoramik Röntgenin) Avantajları Nelerdir?

Dijital panoramik röntgen olarak da adlandırılan sefalometrik röntgen çene ve yüz kemiklerini ve yumuşak dokuları aynı görüntüde gösteren bir dijital görüntüleme tekniğidir. Özellikle ortodontist ve çene cerrahisi alanında sıklıkla kullanılan panoramik röntgen ile yaklaşık 5-10 dakikada görüntü elde edilebilir. Bu bağlamda panoramik röntgenin kolay ve hızlı bir teknik olduğunu söylemek mümkündür. Panoramik röntgenin başlıca avantajları şu şekilde sıralanabilir:

Panoramik diş röntgeni üst ve alt dişler, çene eklemleri, diş sinirleri, sinüsler, kemikler ve yumuşak dokular dahil olmak üzere tüm yapıları tek bir görüntü üzerinde gösterir (1).

Panoramik röntgen çekimi sırasında hastalar diğer röntgen tekniklerine kıyasla daha az radyasyona maruz kalır (3). 

Çekim sırasında hastaların ağzına plaka gibi herhangi bir şey yerleştirilmesine gerek yoktur. Röntgen çekimi hastanın ağzının dışından gerçekleştirilir. Bu durum röntgen çekimi sırasında hastaların daha konforlu hissetmelerine yardımcı olabilir.

Panoramik röntgen filminde ağız, diş ve çene yapısının tamamının aynı anda görüntülenebilmesi diş çürüğü, kist, ,iskelet bozukluğu gibi sağlık sorunlarının erken dönemde tespit edilmesine olanak sağlar.

Panoramik röntgen diş hekimlerinin hastaya uygun tedavi planı hazırlanmasına da yardımcı olur. 

Sonuç olarak sefalometrik ve panoramik röntgenler diş hekimlerine tanı ve tedavi için gerekli olan ayrıntılı bilgileri sağlayan görüntüleme yöntemleridir. Siz de ortodontik bir bozukluk yaşıyorsanız veya herhangi bir diş problemi yaşıyorsanız uzman bir diş hekiminden randevu almayı ve kontrollerinizi yaptırmayı ihmal etmeyin.