{%SOLMENU%}

1.5 Tesla MR (Emar) Nedir? 1.5 Tesla MR (Emar) Kimlere Uygulanmaz? 1.5 Tesla MR (Emar) ’ın Özellikleri Nelerdir? 1.5 Tesla MR (Emar) Uygulama Süreci Nasıldır? 1.5 Tesla MR (Emar) ’ın Uygulama Alanları Nelerdir? MR (Emar) Sıkça Sorulan Sorula

1.5 Tesla MR (Emar) Nedir?  1.5 Tesla MR (Emar) Kimlere Uygulanmaz?   1.5 Tesla MR (Emar) ’ın Özellikleri Nelerdir?   1.5 Tesla MR (Emar) Uygulama Süreci Nasıldır?   1.5 Tesla MR (Emar) ’ın Uygulama Alanları Nelerdir?   MR (Emar) Sıkça Sorulan Sorula

1.5 Tesla MR (Emar) Nedir? 1.5 Tesla MR (Emar) Kimlere Uygulanmaz? 1.5 Tesla MR (Emar) ’ın Özellikleri Nelerdir? 1.5 Tesla MR (Emar) Uygulama Süreci Nasıldır? 1.5 Tesla MR (Emar) ’ın Uygulama Alanları Nelerdir? MR (Emar) Sıkça Sorulan Sorula

1.5 Tesla MR (Emar) Nedir?

Hassas çalışma yapısı sayesinde klasik MR (Emar) sistemlerine göre daha net ve sorunsuz görüntüleme imkanı veren görüntüleme yöntemine 1.5 tesla MR (Emar) denir. Teknolojinin ilerlemesi ile her yıl yeni tetkikler geliştirilerek hastalıkların teşhisinde kullanılmaktadır.


Tıp dünyasında en önemli hedef hastalıkların erken dönemde tespit edilerek hastaların yaşam kalitesini artırmak ve eski sağlıklı günlerine geri kavuşmasını sağlamaktır. Bu nedenle rutin olarak farklı testler uygulanır. Hastaların şikayetleri doğrultusunda uzman hekimler basit ve kesin tanı imkanı sunan işlemleri yaparak tanı koymak isterler.


Eklem rahatsızlıkları, nörolojik hastalıklar, beyin damarlarında bulunan tümörler ve kanser hastalıkları hızlı seyreden, belirti vermeyen ve yaşam kalitesini oldukça düşüren hastalıklardır. Bu hastalıkların kesin tanısının konulması için gelişmiş teknolojilere sahip cihazlar kullanılarak tetkikler yapılmalıdır.


Uzman hekimler derinlemesine eve dokuların en detaylı raporlarının çıkartılmasını istediklerinde bu yöntemleri tercih ederler. Tedavi süreci ve sonrası için hastanın yaşam kalitesini korunma sağlıklı bir hayat sürmelerini sağlamak için doğru tahliller yapılmalıdır. 


Kemik doku, sinir doku ve kas dokularını en ince ayrıntısına kadar belirleyen ve bu alanda bulunan tümörleri net bir şekilde gösteren MR (Emar) sayesinde hayatı tehdit eden hastalıklar daha kolay bir şekilde tedavi edilmektedir. Görüntü kalitesinin fazla olması ve dokuları ayırabilmesi gibi özelliklerinden dolayı daha doğru tespitlere imkan tanır. Geniş teknolojiye sahip olduğu için maliyet olarak pahalı olan bir cihazıdır. Bu nedenle her klinikte bulunması mümkün olmayabilir. Donanımlı ve merkezi konumlarda bulunan klinikleri tercih etmelisiniz.


1.5 Tesla MR (Emar) Kimlere Uygulanmaz?

İşlem yapılırken hastalar için herhangi bir sorun teşkil edilmezse de uzman hekimler bazı hastalar için 1.5 tesla MR (Emar) görüntüleme tekniğinin yapılmasını istemeyebilir. Uygulama sırasında manyetik alan oluşur. Bu nedenle hamileler, kalp pili olanlar ve damarlarında kleps bulunan kişilere yapılması tavsiye edilmez. Sıraladığımız hasta grubundaki kişilerin hemen hepsine gerek duyulduğu zaman işlem yapılabilir. Doktora giden her hastaya hemen görüntüleme teknikleri uygulanmaz. Hastaların şikayetleri ve şüphe duyulan durumlarda doktorlar ihtiyaç hissederse bu teknikleri kullanabilirler.


Bebeklik döneminden yaşlılık dönemine kadar hemen her yaş grubundan kişilere radyolojik görüntüleme teknikleri uygulanabilir. Eski dönemlerde kullanılan cihazlar X ışınları içerdiği için ciddi yan etkilere ve genetik hasarlara neden olabilmekteydi. Bu nedenle son çare olarak görüntüleme yöntemleri tanı için kullanılmaktaydı.


Günümüzde üretilen cihazlar ses dalgaları gibi insan sağlığına zararı olmayan enerjiler ile çalışmaktadır. Komplikasyon riskini en aza indirmek için bu yöntemler tercih edilmektedir. MR (Emar)  cihazı da klasik cihazlara göre farklı donanım ve özelliklere sahiptir. Cihazın sahip olduğu özellikler ne kadar gelişmiş olursa hastalara ve doktorlara o kadar büyük avantajlar sağlar.


Görüntüleme tekniklerinde farklı cihazların geliştirilmesi nedeni ile özel sağlık kuruluşları sadece bu tekniklerin hizmeti vermeye başlamıştır. Bu nedenle farklı markalara ait cihazlar ile görüntüleme işlemi yapılmaktadır. Bu nedenle 1.5 tesla MR (Emar) cihazı olmayan ürünleri bu cihaz gibi tanıtarak sizlere hizmet vermek isteyebilirler. Bu nedenle doktorunuz sizden bu testi istediğinde dikkatli seçimler yapmanızı tavsiye ediyoruz.


1.5 Tesla MR (Emar) ’ın Özellikleri Nelerdir?

Hastaları ileri düzey görüntüleme işlemi için kullanılan ve yeni geliştirilen bu cihazın özellikleri çok merak edilmektedir. Cihazın özellikleri üretim aşamasında kullanılan yapım malzemelerine göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle çektirmeden önce hangi özellikleri taşıdığını sorgulayabilirsiniz.  Sahip olduğu özellikler diğer cihazlardan farklı olmasını ve daha sık tercih edilmesini sağlamaktadır. Son yıllarda sık kullanılan 1.5 tesla MR (Emar) cihazının sahip olduğu teknolojik özellikleri sıralayacak olursak;


1-Klasik MR (Emar) cihazlarına göre daha geniş ve aydınlıktır. Bu sayede kapalı alan korkusu olan hastalar için de kullanılır.


2- Görüntüleme işlemi sırasında hasta müzik dinleyebilir ve kendisini rahatlatabilir.


3- manyetik alan gücü çok yüksektir. Bu sayede su ve yağ frekanslarını ayırdığı için dokuları detaylandırmada çok başarılıdır.


4- İşlem sırasında çözünürlük istenildiği kadar yükseltilebilir. Bu sayede tüm kıkırdak ve tendon sistemi bile detaylı bir şekilde incelenir.


Cihazın sahip olduğu bu özellikler tıp alanında yeni tedavi yöntemlerinin de gelişmesini sağlamıştır. Özel sağlık kurumlarında hekimler tesla MR (Emar) istemi yaparken son yıllarda bu cihazı tercih etmektedirler. Hastalıkların kesin tanısının konulması ve doğru tedavini yapılmasını sağladığı için bu teknik tercih edilmektedir.  Özelikleri ne kadar gelişmiş ise cihazın performansı o kadar yüksektir. Bu sayede daha etkili ve doğru sonuçlar alınır. Çekim yapıldıktan sonra yorumlama ve raporlandırma aşamasında radyoloji uzmanı görev alır.


Başarılı tedavi işlemi için doğru tetkik ve doğru tedavilerin uygulanması gereklidir. Bu nedenle donanımlı cihazların bulunduğu klinikleri tercih ederek en doğru sonuçları elde edebilirsiniz. MR (Emar) sonuçlarını çekim için kullanılan cihazın özellikleri kadar yorumlayan radyoloji uzmanının bilgi de etkiler. Bu nedenle başarılı hekimlerin çalıştığı kliniklerde çektirmenizi tavsiye ediyoruz. Klinik hakkında yaptığınıza araştırmalar sonucunda en doğru adresleri güvenle seçebilir ve tesla MR (Emar) çekimi yaptırabilirsiniz.


1.5 Tesla MR (Emar) Uygulama Süreci Nasıldır?

Çekim aşaması diğer cihazlar ile birebir aynıdır. Psikolojik olarak kendisini rahat hissetmeyen hastalara anestezi uygulaması yapılabilir. Anestezinin uygulanıp uygulanmayacağına gerekli kontrolleri yaptıktan sonra uzman hekim karar verir. Kendisini rahat hissetmeyen ve sorun yaşayan hastalara anestezi uygulanması tavsiye edilir.


İşlem öncesinde çok kısa bir hazırlık gereklidir. Hastalara özel bir kıyafet giydirilir. Hasta isterse kendi kıyafetleri ile de işlem yaptırabilir. Kıyafetlerinde metal aksesuar bulunmamalıdır. Düğme ve fermuar gibi metal tokalar olan kıyafetler ile cihaza girmek yasaktır.


Kolye, küpe ve yüzük gibi takılar çıkartılır. Hasta cihaz üzerine sırt üstü yatırılır Bu aşamadan sonra hareket etmemesi söylenir ve çekim işlemine başlanır. Hangi bölgelerin çekilmesi gerekiyorsa o bölgeye uygun işlem yapılır. Cihazın içi aydınlık ve geniş olduğu için hastalar sorun yaşamadan çekim işlemini gerçekleştirebilirler. Cihaz sayesinde çekim süreci konforlu ve avantajlı bir şekilde tamamlanmaktır.


Eski MR (Emar) cihazları x ışını ile çalışırken günümüzde üretilen cihazlar manyetik rezonans teknolojisine sahiptir. Bu teknoloji sayesinde hastalara güvenli ve sorunsuz çekim hizmeti vermektedir. Uzmanlar uzun yıllardır ses dalgalarını kullanarak kemik ve diğer dokuların detaylı görüntülenmesi üzerine çalışmaktadırlar. Tesla teknolojisi sayesinde bu hedeflerine ulaşmışlar ve hastalara daha sağlıklı tetkikler sunmuşlardır.


1.5 Tesla MR (Emar) ’ın Uygulama Alanları Nelerdir?

Ciddi semptomları olmayan ve daha travma gibi acil durumlar dışında genellikle radyolojik görüntüleme tetkiklerine ihtiyaç duyulmaz. Uzman hekimler hastaların kemik sistemleri ve beyin rahatsızlıklarından şüphelendikten sonra bu tetkiki isteyerek kesin tanı koyarlar. Günümüz teknolojisi sayesinde hemen her branşın uzman hekimi MR (Emar) desteği alarak hastalarının tanılarını koymakta ve doğru tedaviler uygulamaktadır. Tıp alanında her alanda kullanılan bir görüntüleme işlemidir.


Sağlıklı ve kaliteli yaşamanın en önemli adımı gen etimizde ve çevresel faktörlere bağı olarak görülen hastalıkların erken dönemde tespit edilerek kalıcı olarak tedavi edilmesi ile gerçekleşir. Hastanelerde uygulanan tetkiklerin hepsi erken tanı için yeterli olmayabilir.


Bazı hastalık etkenleri ve tümörler çok gizli ve sinsi ilerleyen hastalıklardır. Bu nedenle daha gelişmiş ve etkili tetkiklerin uygulanması gerekir. Düzenli olarak check up programlarına giren hastalar yaş faktörünü ve aile hastalık öykülerini göz önünde bulundurarak MR (Emar) gibi detaylı tetkikleri yaptırmalıdır.


MR (Emar) Sıkça Sorulan Sorular

Her yaş grubunda bulunan hastalara uygulanan MR (Emar) teknolojisi hakkında merak edilen bazı hususlar vardır. İşlem süreci, ağrı ve acı hissinin oluşumu, radyasyon oranı ve hastaların hangi kiloda olması gerektiği gibi sorular sık sık sorgulanır. Hastalıkları en doğru ve net bir şekilde teşhis eden bu teknoloji ile ilgili merak edilen soruları sizler için açıkladık. 1.5 tesla MR (Emar) yöntemi sayesinde avantajlı tetkik yapılmaktadır. Bu yöntem hakkında sizin de merak ettiğiniz hususlar varsa doktorunuza ayrıca danışabilirsiniz.


1.5 Tesla MR (Emar)’ da Radyasyon Var Mı?

Tıbbi tedavilerin ve uygulanan tetkiklerin bazı yan etkileri vardır. Sağlık alanında uygulanan her işlem de kar ve zarar dengesi uygulanmaktadır. Radyolojik uygulamaların bilinen en önemli yan etkisi radyasyondur. Bu işlemler sırasında alınan radyasyonlar çok az dozlardadır. Ancak bazı özel durumu olan hastalar için risk teşkil edebilir. Kanser tedavisi gören hastalara radyasyon nedeni ile MR (Emar) uygulaması yapılamaz iken 1.5 tesla MR (Emar) teknolojisi sayesinde bu durum değişiklik göstermiştir.  Tesla teknolojisi ışınlar ile çalışmadığı için radyasyon barındırmaz.


Özel sağlık kuruluşları rakiplerine fark atmak için her zaman hastalarına kaliteli ve komplikasyonsuz hizmetler sunmak ister. Bu nedenle sektörde yaşanan gelişmeleri en yakından takip eder. Hastaların konforunu yüksek tutan işlemleri sunan cihazları bünyelerine dahil ederler. Radyolojik cihazlar sektörde maddi olarak en pahalı cihazlardan birisidir.


Ancak sağladığı avantajlar sonucunda hemen her kurumda yer almaktadır. Görüntüleme yaptırmak zorundaysanız ve özel durumunuz varsa tesla teknolojisini tercih ederek bu işlemi yaptırabilirsiniz.


1.5 Tesla MR (Emar)  Açık Mıdır?

Açık MR (Emar) teknolojisi tıp alanında yaşanan en önemli buluşlardan birisidir. Tamamen özel durumda olan hasta profili düşünülerek geliştirilen ve klasik MR (Emar) yöntemlerine göre daha sık tercih edilen bir tekniktir.  Özel cihazı sayesinde hemen her türlü hasta için uygundur. 1.5 tesla MR (Emar) açık MR (Emar) grubunda değildir. Ancak geniş çap ve aydınlatma sistemi sayesinde açık MR (Emar) konforunu hastalara yaşatan bir cihazdır. Güvenilir ve sorunsuz bir şekilde tercih edilebilir.


Tek başına uzun süre sabit kalamayan, felç geçirmiş ve hareket kısıtlılığı bulunan, kapalı alanlarda nefes darlığı yaşayan ve refakatçisi olmadan işlem yapılamayan hastalar için en güvenilir yöntemdir. Bu nedenle zaman içerisinde klasik cihazları geride bırakarak kullanılmalarını önlemiştir.


Özellikle donanımlı ve yüksek standartlarda hizmet sunan sağlı kuruluşlarında bu cihazlar yer almaktadır. 1.5 tesla MR (Emar) cihazının ayrıcalıklarından yararlanmak için sizler de güvenilir adresleri tercih edebilirsiniz.