{%SOLMENU%}

Açık MR ve Kapalı MR Arasındaki Farklar

Açık MR ve Kapalı MR Arasındaki Farklar

Manyetik rezonans görüntüleme sistemleri açık MR ve kapalı MR olmak üzere iki türe ayrılır.

Peki açık emar nedir? Kapalı emar nedir? Açık MR ve kapalı MR arasındaki farklar nelerdir?

Açık MR ve Kapalı MR Arasındaki Farklar

MR makineleri, hastaların iç organlarını incelemeye ve belirli hastalıkları teşhis etmeye yarar.

Doktorlar bu cihazı kullanarak beyin hastalıklarını, KBB rahatsızlıklarını, kas – iskelet sistemi ve omurilik problemlerini, kanseri ve teşhis edilmesi zor diğer rahatsızlıkları erkenden teşhis ederek bir tedavi planı oluşturabilir.

Manyetik rezonans görüntüleme sistemleri açık MR ve kapalı MR olmak üzere iki türe ayrılır.

Peki açık emar nedir? Kapalı emar nedir? Açık MR ve kapalı MR arasındaki farklar nelerdir?


Açık MR ve Kapalı MR

Kapalı emar daha yaygın olarak kullanılır ancak bazı kişilerin kapalı alan korkusu vardır ve bu çekimi gerçekleştirmekten endişe ederler. Kapalı alan korkusu olanlar dışında fazla kilosu olan hastalar da kapalı emar çekimini gerçekleştiremezler. Bu gibi durumlarda açık emar tercih edilir. Ancak açık MR ve kapalı MR arasındaki tek fark, bu bahsedilen tasarım değildir. Her birinin artı ve eksileri vardır.


Kapalı MR Nedir?

Çok uzun yıllardır kullanılan kapalı MR, kapsül benzeri bir alana sahiptir. Vücuda sinyal gönderen ve vücuttan sinyaller alan büyük bir mıknatıs ve radyo dalgası içerir. Tarayıcıya bağlı olan bilgisayar aracılığıyla geri dönen sinyaller görüntülere dönüştürülür. Dönüştürülen görüntüler oldukça ayrıntılıdır ve doktorların hem tanı hem de bir tedavi planı oluşturmasına olanak tanır. Diğer taramalarda olmayan alanların görüntüleri çekmesi, çoğu zaman ilk tercih edilmesinin sebebidir.


Kapalı MR Artıları Nelerdir?

Açık emar cihazına göre daha fazla problemi teşhis edebilir.

Hızlı tarama sunar.

Daha güçlü manyetik alanları olduğu için, yüksek kaliteli görüntüler yakalar.

Fibrokartilaj lezyonları, anatomik bilek yapıları, hepatik metastazlar, brakial pleksus hastaları için sinir görünürlüğü, multipl sklerozdaki lezyonlar ve konjenital adrenal hiperplazi (KAH) hastalarında çoklu ya da tek damar koşullarının doğru tanımlanmasını sağlar.


Kapalı MR Eksileri Nelerdir?

Görüntülerin net bir şekilde kaydedilmesi adına hastaların hareketsiz kalması gerekmektedir. Bu işlemde hareket ettiğinizde taramalar bulanık çıkar ve tüm bu sürece yeniden başlamanız gerekir.

Taramaların şekli ve boyutları sıkıca kapatıldığı için, bu durum bazı hastaların gergin hissetmesine yol açabilir. Taramaların tamamlanması birkaç dakika sürer ve bu süre boyunca hastaların klostrofobi riski artarak panik atakların ortaya çıkmasına neden olur. Kapalı bir alanda uzun bir süre hareketsiz yatmak bazı kişiler için endişe kaynağı olabilir.

Kapalı MR taraması esnasında bazı yüksek sesler duyabilirsiniz. Kaygı sorunlarınız ve klostrofobiniz varsa bu durumdan fazlasıyla etkilenebilirsiniz. Ancak doktorunuz bu yüksek sesin neden olduğu rahatsızlığı ortadan kaldırmak adına size kulaklık ya da kulak tıkacı sağlayabilir.

Obezite sorunu yaşıyorsanız MR cihazının içerisine ya hiç sığamayabilir ya da rahat sığamayabilirsiniz. Aşırı kilolu hastalar, geleneksel kapalı makinenin dar boyutları olduğu için rahatça sığmazlar.


Açık MR Nedir?

Vücut içinin görüntülerini çekmek için mıknatıs kullanan bu makineler, tam olarak göründükleri gibidir. Kapalı bir kapsüle göre açık MR cihazında, manyetik bir alt ve üst kullanılır ve dört tarafı açıktır. Dört tarafının açık olması hastanın klostrofobi riskini azaltmasına yardımcı olur.


Açık MR Artıları Nelerdir?

Açık emar, vücudu tam olarak kaplamaz ve kapalı emar ile aynı düzeyde klostrofobi ve kaygıya yol açmaz. Bedeniniz ne olursa olsun çok rahat bir şekilde bu cihaza sığabilirsiniz.

Kapalı emar gibi çok fazla ses çıkarmaz. Kapalı bir alanda olmayacağınız için çıkardığı ses, sizi olumsuz yönde etkilemez.

Çoğu çocuk yalnız başına kapalı bir alanda kalmaktan korkar ve çekinir. Aynı zamanda görüntülerin net çıkması için hareketsiz kalmaları gerekir ve bu kapalı emar cihazında oldukça zordur. Ancak açık emar sayesinde çocuklar bu taramayı çok daha kolay bir şekilde atlatır.

Pek çok açık emar cihazı, ağırlık taşıma özelliğine sahiptir. Bu nedenle düz bir şekilde yatarak taramanın gerçekleşmesi yerine ayakta pozisyonda da tarama gerçekleşebilir. Sistemin eğilme özelliği ile omurilik yaralanmaları ve sırt ağrısı gibi rahatsızlıklar ve durumlar, daha doğru bir şekilde tanı konularak tedavi edilebilir.

Fiziksel olarak engelliyseniz ya da tekerlekli sandalyeye bağlıysanız, kapalı makineyi uygun şekilde kullanamazsınız. Ancak açık bir makine nakliye sürecini daha rahat ve sorunsuz bir şekilde halleder.

Açık emar, kapalı emara göre daha gelişmiş ve daha popüler hale gelmiştir. Ve doktorların en son gelişmelerden haberdar olmalarına yardımcı olur.

Kapalı görüntüleme taramaları endişeye yol açabileceği için hastalara bazı durumlarda hafif bir sakinleştirici verilir. Ancak bu ilaç yan etkilere yol açabilir. Açık emar ise, bu soruna büyük ölçüde yardımcı olur ve başa çıkmanız gereken daha az sorunla karşılaşmanızı sağlar.

Daha önce geçirmiş olduğunuz ameliyattan kalan metalik nesneler vücudunuzda yer alıyorsa, genelde MR çekimi yapılmaz ya da görüntü kalitesi düşer. Ancak açık emar sisteminde, kapalı emara göre daha düşük bir manyetik alan gücü kullanılır. Böylelikle vücudunuzda metalik implantlar varsa, açık emar sayesinde daha net görüntüler elde edilebilir.


Açık MR Eksileri Nelerdir?

Açık emar cihazı daha düşük çözünürlüklü taramalar gerçekleştirir. Açık emar cihazının mıknatısları, kapalı emar sistemleri kadar güçlü değildir. Bu cihazda kullanılan mıknatıslar, bazı detayların ayırt edilmesinde zorluk yaşanmasına neden olabilir.

Açık MR, belirli vücut bölgelerinin görüntülerini alamaz. Aynı zamanda kapalı MR kadar güçlü olmadığı için, daha düşük kaliteli görüntülerin ortaya çıkmasına neden olur. Bunun için her zaman tercih edilmesi doğru olmaz. Doktorlar bazı belli görüntülere ulaşmak için kapalı emarı tercih ederler.

Kapalı emar her yönden daha güçlü mıknatıslarla çevrelendiği için görüntüler daha hızlı bir şekilde taranır. Açık emar sisteminde ise, sadece üst ve altta mıknatıslar olduğu için hedeflenen alanı taramak daha uzun sürer.

Kapalı emar sistemi daha geniş problemlerin teşhis edilmesinde oldukça etkilidir. Ancak açık emar sistemi, özellikle klostrofobiniz varsa ya da fazla kiloya sahipseniz sizin için daha uygun olacaktır.


Sonuç

Genellikle MR tekniği ile hastalıklar erken teşhis edilir ve ona uygun bir tedavi planı çizilir. Öte yandan açık MR ve kapalı MR, farklı faktörlere bağlı olarak karşılaştırılır. MR teknolojisi sürekli olarak gelişir. Açık emar daha yüksek “T” gücü sunar ve kapalı emar ise daha konforlu uygulamalara sahiptir. Ancak en doğru MR sistemi kapalı MR taramasıdır. Bu tarama için tüp benzeri dar bir alana yatılır. Kapalı emarı olacak hastalar eğer kapalı alan korkusu yaşıyorsa, bu durumu önceden bildirirler. Ve bunun neticesinde açık emara başvurulur.

Bunun dışında ister açık ister kapalı emar çektirin, genel olarak bu testten geçerken endişelerinizi gidermenin yolu vardır. Doktorunuz, korkunuz ve klostrofobinizi büyük ölçüde hafifletmeye yardımcı olacak ilaç ya da sakinleştirici verecektir. Makinenin gürültüsünden rahatsız olursanız, kulak tıkacı isteyebilirsiniz. Rahat giysiler tercih edebilirsiniz. Nefes alıp verirken yavaşça 10’a kadar saymak sizi daha rahatlatabilir. Yanınızda mutlaka bir refakatçi getirmeyi unutmayın.


 

Sıkça Sorulan Sorular


Kapalı emar kaç dakika sürer?

Ortalama 15 – 45 dakika arasında değişir ancak bazen 45 dakikadan fazla sürebilir.


Açık emar nasıl bir şeydir?

Dört tarafı tamamen açık olan açık emar, nefes darlığı çekenler, kilo problemi yaşayanlar, kapalı mekan korkusu olanlar, çocuk ve yaşlı kişiler için büyük avantaj sağlar.


Açık emar kaç dakika sürer?

Kapalı emar gibi aynı şekilde ortalama 15 – 45 dakika sürer. Bazı zamanlarda bu süre daha da uzayabilir.